Porady

Czy rzeczywiście uszkodzony jest monitor, jak to sprawdzić?

1. Kiedy monitor jest „martwy”, należy sprawdzić poprawność podłączenia kabla sieciowego i/lub zasilacza monitora. Wtyki lubią się luzować. Oczywiście należy też spróbować uruchomić monitor włącznikiem na panelu monitora.

Czasem monitor ma dodatkowo na tylnej ściance wyłącznik odcinający całkowicie dopływ prądu. Warto sprawdzić jego położenie.

2. Ekran monitora pozostaje ciemny mimo, iż kontrolka się świeci lub pulsuje a komputer jest włączony. Co robić?

Najlepszą metodą jest próba podłączenia monitora do innego komputera. Jeśli nie mamy takiej możliwości, spróbujmy odłączyć od monitora kabel sygnałowy (zwykle ma wtyk niebieski, biały ewentualnie mniejszy, czarny) ale pozostawiamy podłączony kabel zasilający. Jeśli odłączeniu kabla sygnałowego na ekranie monitora pojawi się komunikat np. Brak sygnału, Sprawdź kabel itp, monitor jest najprawdopodobniej sprawny, a usterka jest po stronie komputera. Jeżeli po odłączeniu kabla sygnałowego nic się nie dzieje, należy skontaktować się z serwisem. 

Zdarza się jednak, że monitor wyświetli komunikat, jednak mimo to jest niesprawny (np. Samsung 710n, 713n, SA300, SA350 itp.). Aby się upewnić, prosimy o kontakt z nami.

 

Opłacalność napraw monitorów LCD

W zdecydowanej większości przypadków naprawy monitorów LCD są opłacalne. Koszt nie przekracza bowiem 20% wartości nowego urządzenia, zaś po naprawie monitor pracuje jeszcze bezawaryjnie przez przynajmniej 2 – 3 lata. Roczny koszt eksploatacji jest więc znacznie (często wielokrotnie!) niższy niż w przypadku monitora nowego, który najczęściej i tak tafia do naprawy niedługo po okresie gwarancyjnym. 

Warto dodać, że na wszystkie nasze usługi udzielamy standardowo 9 miesięcy gwarancji, w tym 6 miesięcy na wymieniane podzespoły.

 

Czyszczenie ekranów LCD

Wbrew krążącym opiniom ekran monitora LCD nie jest aż tak wrażliwy na środki myjące. Do czyszczenia można użyć właściwie każdego markowego środka do mycia okien (np. Clean, Mr Muscule). Zawsze można też użyć czystej wody. Dopuszczalny jest również czysty alkohol etylowy.
Nie wolno jednak używać żadnych innych zmywaczy lub rozpuszczlników, zwłaszcza acetonu!

 

Jak czyścić?

– pozwól ekranowi ostygnąć – wyłącz monitor z sieci na kwadrans!
– najlepiej połóż monitor „na plecach” – ekranem do góry
– użyj miękkiej, zwilżonej płynem szmatki (np. flanelowej, miękkiego ręcznika papierowego)
nie spryskuj obficie ekranu (spływający płyn może uszkodzić monitor)! 

– czyść ostrożnie, niemal nie naciskając na ekran i nie pozwalając, by płyn wciekał za ramkę

– ewentualny nalot doczyść delikatnie na sucho.

Oczywiście zawsze można skorzystać ze specjalizowanych preparatów, ściereczek i pędzelków
antystatycznych do usuwania kurzu.

P.S. Klienci pytają często, czemu akurat płyn do mycia okien? To proste – są to łatwo dostępne i stosunkowo łagodne, nie uszkadzające powłok lakierniczych i tworzyw sztucznych środki myjące. Nie zaszkodzą więc również z pewnością pokryciu ekranu LCD!

 

Zabezpiecz monitor i telewizor przed dziećmi i zwierzętami!

Pamiętaj, ekran standardowego monitora lub telewizora LCD jest dość delikatny, z pewnością nie zniesie uderzania twardymi przedmiotami, strzałów z niektórych dziecinnych zabawek itp. Okropnie będzie też wyglądał pomazany flamastrem, długopisem. A co, jeśli zostanie paskudnie podrapany kocimi lub psimi pazurami lub wreszcie zasikany przez kota? To może zniszczyć go bezpowrotnie!
W celu zabezpieczenia, należy zamówić dopasowaną szybę z cienkiego plexiglasu. Jeśli w grę nie wchodzi zalanie, wystarczy, że położymy taką dociętą dokładnie szybę na ekran. Nie trzeba będzie nawet niczym jej mocować. Przylgnie i będzie się trzymać. Jeśli ekran może być obsikany lub zalany w inny sposób, szyba musi być większa i zachodzić na obramowanie ekranu. Wówczas trzeba ją zamocować np. przy pomocy dwustronnego przylepca.

 

Użytkowniku monitora, zadbaj o ergonomię i oczy!

Zachowaj odpowiednią odległość od ekranu monitora – 50-70 cm. Zadbaj, by monitor był na takiej wysokości, abyś siedząc wyprostowanym trafiał wzrokiem na górna krawędź ekranu. Inna wysokość prowadzi po wielogodzinnym użytkowaniu do zmęczenia i bólów kręgosłupa szyjnego!

Zbyt jasny i zbyt kontrastowy obraz na monitorze męczy wzrok! Ustaw jaskrawość tak, by to, co ma być czarne, było dosłownie ledwo świecące (nie zaś wyraźnie szare!). Kontrast dostosuj do oświetlenia zewnętrznego – ustaw tym większy, im bardziej jest jaskrawe. Ponadto mniejsza jaskrawość wpływa w zasadniczy sposób na poprawę trwałości monitora, jak również zmniejszenie zużycia prądu. 

Co kilkanaście minut wpatrywania się w ekran odwróć wzrok w kierunku czegoś oddalonego o kilka – kilkadziesiąt metrów
spójrz w odległy róg pokoju albo wyjrzyj przez okno). To odpręży Twoje oczy. W monitorach LCD pracuj zawsze w tzw. natywnej rozdzielczości, która wynosi:

dla 15 cali – 1024/768, dla 17 i 19 cali – 1280/1024, monitory panoramiczne miewają i inne rozdzielczości np. 1440/900, 1680/1050, 1920/1200, 1920/1080 itd. Szczegóły można znaleźć w instrukcji obsługi monitora. Odświeżanie nie jest tu tak krytyczne, jak kiedyś w monitorach CRT – w zupełności wystarczy 60 Hz, ewentualnie 75 Hz.
Praca w innych rozdzielczościach jest bardzo męcząca – obraz jest jakby rozmyty, nieostry. Związane jest to z koniecznością przeskalowywania i interpolowania obrazu przez procesor monitora.
Jeśli monitor ma złącze DVI, HDMI lub Display Port, użyj go zamiast tradycyjnego SVGA. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią (wyposażoną w dvi/hdmi/dp) kartę grafiki. Przy takim podłączeniu otrzymasz obraz najlepszy z możliwych do uzyskania!

Więcej informacji o ergonomii pracy z monitorami i komputerami znajdziecie Państwo tutaj.