Wymiana matrycy w monitorze, laptopie, telewizorze

UWAGA!
W chwili obecnej koszt kompletnych matryc do monitorów i telewizorów jest na tyle duży, że ewentualne wymiany są raczej nieopłacalne, dlatego nie wykonujemy takich usług zwłaszcza w przypadku telewizorów.

Ile kosztuje ewentualna wymiana?

Cena samej fabrycznie NOWEJ matrycy telewizora lub monitora to najczęściej 70-80% wartości nowego sprzętu. Inaczej jest w przypadku laptopów, gdzie wymiana matrycy jest jak najbardziej opłacalna a całkowity koszt kształtuje się w przedziale 300 – 550 złotych.

Na marginesie: Zdarzają się na rynku matryce używane, jednak ich autentyczna kondycja, stan techniczny, stopień zużycia podświetlenia itd. są zwykle nieznane i pozostawiają wiele do życzenia. Ponadto na takie podzespoły udzielana jest tylko gwarancja „rozruchowa” – maksymalnie 30 dni.

Czy wymiana matrycy jest zawsze konieczna?

Wymiana kompletnej matrycy konieczna jest w zasadzie tylko wówczas, jeśli została ona uszkodzona mechanicznie (np. uderzona i stłuczona, zalana) lub kiedy nastąpiło nieodwracalne uszkodzenie zintegrowanej elektroniki sterującej wyświetlaniem. 

Jeśli natomiast ekran pozostaje czarny – niepodświetlony, najczęściej wystarczy naprawa/wymiana podświetlenia i taka usługę zwykle jesteśmy w stanie wykonać. 

Ceny nowych, oryginalnych podświetleń do starych telewizorów są dość wysokie, jednak koszt kompletnej naprawy nie przekroczy tu 1/3 – 1/2 wartości sprzętu, jest więc to opłacalne (patrz: cennik).